- Najwcześniejszym stadium raka piersi jest nowotwór przedinwazyjny (Stopień 0), który umiejscawia się w przewodach lub zrazikach piersi i nie rozprzestrzenił się do zdrowych tkanek (DCIS, ductal carcinoma in situ, zwany jest także rakiem in situ/rakiem przedinwazyjnym) (1)
- 5-letnie przeżycie sięga 99% przypadku rozpoznania inwazyjnego raka piersi w miejscowym stadium zaawansowania, 86% gdy rak piersi rozpoznany jest w stadium zaawansowania regionalnego i 30% w przypadku rozpoznania przerzutowego raka piersi (3)
- Przed rozpoczęciem skriningowych badań mammograficznych DCIS stanowił zaledwie 3–5% wszystkich rozpoznawanych każdego roku nowotworów piersi. Dzięki nowoczesnej mammografii aż 30% nowotworów piersi diagnozuje się obecnie jako DCIS (2)
- W Polsce, dzięki finansowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), kobiety w wieku 45-74 lat mają dostęp do bezpłatnych badań mammograficznych. Program ten ma na celu wczesne wykrywanie raka piersi, co jest kluczowe dla skutecznego leczenia i zwiększenia szans na pełne wyzdrowienie. Aby skorzystać z programu, wystarczy odwiedzić stronę pacjent.gov.pl (4) i zarejestrować się na badanie.
Pielęgniarki i Pielęgniarze odgrywają kluczową rolę w promowaniu zdrowia i profilaktyki wśród pacjentów, w tym promowaniu bezpłatnych skriningowych badań mammograficznych w kierunku raka piersi.
Pomiędzy regularnymi mammografiami niezwykle istotne jest, aby pacjentki przeprowadzały samobadanie piersi, co pozwala na wczesne wykrywanie wszelkich nieprawidłowości i szybsze reagowanie na potencjalne zagrożenia.
Poniżej znajdziesz ulotkę o samobadaniu piersi, a także krótki film, w którym psychoonkolog Adrianna Sobol podpowiada jak i kiedy wykonywać samobadanie piersi.
Źródła:
1. https://www.esmo.org/for-patients/patient-guides (dostęp: 2.10.2024)
2. Daniel B Kopans Chirurgia 2021
3. https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/understanding-a-breast-cancer-diagnosis/breast-cancer-survival-rates.html (dostęp: 2.10.2024)
4. Pacjent.gov.pl - Jak skorzystać z mammografii (dostęp 2.10.2024)