Pomimo dostępności programów profilaktycznych, wskaźniki uczestnictwa w badaniach mammograficznych w Polsce są nadal niskie. W 2024 roku tylko 28,72% kobiet kwalifikujących się w województwie dolnośląskim skorzystało z badań mammograficznych, a w niektórych gminach wskaźnik ten był jeszcze niższy, sięgając zaledwie 23%. Niskie wskaźniki pokazują jak mało kobiet korzysta z bezpłatnych badań, co może przyczynić się do zbyt późnego wykrywania raka piersi, zmniejszyć szanse na skuteczne leczenie i zwiększyć ryzyko zgonu. [1]
W Polsce, dzięki finansowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), kobiety w wieku 45-74 lat mają dostęp do bezpłatnych badań mammograficznych, które mają na celu zwiększenie szans na wczesne wykrycie raka piersi. Aby skorzystać z programu, wystarczy odwiedzić stronę pacjent.gov.pl i zarejestrować się na badanie.[2]
Pielęgniarki i pielęgniarze jako osoby pierwszego kontaktu z pacjentkami mają unikalną możliwość wpływania na decyzje zdrowotne kobiet. Oto kilka sposobów, w jaki pielęgniarki pielęgniarze mogą przyczynić się do zwiększenia świadomości i uczestnictwa w programach badań mammograficznych.
Informowanie pacjentek o korzyściach płynących z regularnych badań mammograficznych, w tym o znaczeniu wczesnego wykrywania raka piersi, co zwiększa szanse na pełne wyzdrowienie. Z badań wynika, że pięcioletnie przeżycie w przypadku wczesnego wykrycia raka piersi wynosi około 98%, w porównaniu do 22% w przypadku późnego wykrycia na etapie rozsianym.[3]
Oferowanie wsparcia i zrozumienia dla pacjentek, które mogą czuć się niepewnie lub obawiać się badania. Pielęgniarki i pielęgniarze mogą pomóc rozwiać obawy i mity związane z mammografią, podkreślając, że badanie jest bezpieczne i bezbolesne.
Dostosowywanie informacji do indywidualnych potrzeb pacjentek, uwzględniając ich historię zdrowotną, obawy i pytania. Przekazywanie informacji w sposób zrozumiały dla pacjentki.
Informowanie pacjentek o dostępności bezpłatnych badań mammograficznych finansowanych przez NFZ (co eliminuje ewentualne bariery finansowe) oraz zachęcanie do ich wykonywania. Pomocne może być również wsparcie w procesie rejestracji na badanie.
Pamiętajcie, że każda rozmowa z pacjentką jest okazją do ratowania życia. Zachęcajcie kobiety do regularnych badań mammograficznych i wspierajcie je na każdym kroku. Dzięki Waszemu zaangażowaniu, możemy wspólnie zmniejszyć wskaźniki zachorowalności i śmiertelności z powodu raka piersi w Polsce.
Źródła:
1. NFZ - Dane o realizacji programów (dostęp 2.10.2024)
2. Pacjent.gov.pl - Jak skorzystać z mammografii (dostęp 2.10.2024)